Samen met buren een groen dak aanleggen

Op een pleintje aan het Boekweitland in Leusden besloten meerdere buren tegelijk hun platte daken te vergroenen. Het resultaat: een mooier uitzicht, saamhorigheid én een groener buurtje. 

 

Een idee dat al langer leefde

Bewoner Joost woont al 28 jaar aan het Boekweitland. Toen de daken van hun huizen vernieuwd werden, ontstond bij hem en zijn buren het idee om er een groen dak van te maken.

We hadden altijd een grijs dak met grind. Dat werd vanzelf al een beetje groen van het mos, maar we dachten: het kan mooier én duurzamer.

Tijdens een informatiebijeenkomst van de gemeente in de bibliotheek raakte Joost in gesprek met een leverancier van groene daken. “Zij boden aan om het meteen voor meerdere huizen tegelijk te regelen. Zo konden we kosten besparen en hoefden we maar één levering te hebben.” 

De kracht van samen 

Binnen hun appgroep deed Joost een oproep. Al snel sloten meerdere buren zich aan. “We hebben hier een hechte buurt. We doen al vaker dingen samen, zoals Burendag. Dan is dit eigenlijk heel logisch om ook samen te doen.” 

Het samenwerken had veel voordelen. “Doordat ik met pensioen ben, kon ik het transport regelen en zorgen dat de spullen voor iedereen klaarstonden. Daarna hielpen we elkaar met sjouwen en leggen. Dat maakte het niet alleen praktisch makkelijker, maar ook gezellig. Je doet het echt samen.” 

Groen uitzicht 

Sinds maart 2024 liggen de groene daken op het rijtje huizen. Joost geniet er zichtbaar van: “Als je de gordijnen ’s ochtends open doet, zie je een mooi groen dak in plaats van een kaal, grijs oppervlak. Dat geeft gewoon een goed gevoel. Het is leuk om te zien hoe de planten zich ontwikkelen.” 

Tips voor anderen 

Joost vindt dat meer mensen dit samen met buren zouden moeten doen. “Alleen is het al de moeite waard, maar samen is het echt handig én leuk. Je deelt kennis, kosten en werk. En met de subsidie van de gemeente wordt de drempel nog lager. Ik kan het iedereen aanraden.” 

Ook een groen dak met je buren? 

Lees meer over de subsidieregeling en mogelijkheden op www.leusden.nl/groen-dak.