Huisvestingsverordening gemeente Leusden vastgesteld

10 July 2025
Leusden- Zuid van bovenaf

Voorrang voor woningzoekenden en/of werkenden uit de gemeente. De huisvestingsverordening van de gemeente Leusden is op 26 juni 2025 door de gemeenteraad vastgesteld en is vanaf 1 juli 2025 in werking.

In de nieuwe huisvestingsverordening staan regels voor de verdeling van woningen in een aantal delen van de woningmarkt. Met de nieuwe verordening kunnen huizen eerlijker verdeeld worden. In sommige gevallen is voortaan een huisvestingsvergunning verplicht. Maar ook voor verhuurders en verkopers van nieuwe woningen gelden er een aantal nieuwe regels.

Goed nieuws voor Leusdenaren

Wethouder Wim Vos, Wonen: “Een huisvestingsverordening is nieuw voor de gemeente Leusden. We hadden al een urgentieverordening; deze is nu onderdeel van de huisvestingsverordening. Ik ben vooral erg blij dat vanaf nu 50% van een fors deel van de woningen die beschikbaar komen met voorrang worden toegewezen, verhuurd of verkocht aan mensen die een binding hebben met de gemeente Leusden. Hiermee komen we maximaal tegemoet aan een veelgehoorde wens van Leusdenaren. Inwoners met een bescheiden inkomen, bijvoorbeeld jongeren, worden soms uit de markt gedrukt door mensen met meer bestedingsruimte. Vaak ook van buiten Leusden. Dit kan erg frustreren. Velen willen graag in hun eigen dorp blijven wonen maar dat is niet altijd makkelijk. Met deze verordening kunnen we de toewijzing van woningen wat eerlijker laten verlopen voor Leusdenaren en voor mensen met een meer bescheiden budget.”

Regels voor woningmarktonderdelen

De nieuwe regels gelden voor verschillende woningmarktonderdelen, namelijk voor bestaande en nieuwe huurwoningen van Omthuis, nieuwe sociale en middeldure huurwoningen én nieuwe betaalbare koopwoningen. Huidige en toekomstige huurders van de woningcorporatie Omthuis worden door Omthuis geïnformeerd wanneer sprake is van het aanvragen van een huisvestingsvergunning. In dat geval zal Omthuis dit verzorgen.
Ook toekomstige bewoners van nieuwbouwwoningen worden hierover, indien van toepassing, geïnformeerd door verkopende of verhurende partijen.

Voorrang voor woningzoekenden en/of werkenden uit de gemeente

Een belangrijke verandering is dat 50% van de woningen die beschikbaar komen in de hiervoor
genoemde categorieën, met voorrang toegewezen, verhuurd of verkocht worden aan mensen
met een economische of maatschappelijke binding aan de gemeente. Hiermee bedoelen we dat
een woningzoekende aan één of meerdere van de volgende voorwaarden voldoet:

  • In de afgelopen 10 jaar ten minste 6 jaar onafgebroken in de gemeente Leusden heeft  gewoond.
  • In de afgelopen 20 jaar ten minste 10 jaar onafgebroken in de gemeente Leusden heeft gewoond.
  • Een vast contract hebben van minimaal 24 uur, voor betaald werk, bij een werkgever in de gemeente Leusden.

ZZP’ers of mensen die vrijwilligerswerk doen komen hiervoor niet in aanmerking.

Extra voorrang voor brandweer

De brandweer krijgt bij toewijzing van sociale huurwoningen nog een extra voorrang binnen de
groep met een binding. Om haar taken goed te kunnen uitoefenen is het van belang dat de
brandweerlieden, uitsluitend vrijwilligers, bij voorkeur op redelijk korte afstand van de
brandweerpost wonen.

Urgentieverklaring

Wat blijft is de mogelijkheid om bij urgente woningnood een urgentieverklaring te krijgen. Daar
zijn en blijven strikte regels voor gelden.

Meer informatie

Kijk voor meer informatie op: