Gemeenteraad kiest gebied langs A28 voor windenergie

06 november 2026
Afbeelding van een windmolen

De gemeenteraad van Leusden heeft op donderdag 5 november besloten om verder te gaan met plannen voor windenergie langs de A28, bij afrit 5 richting Maarn.

De raad heeft dit gebied aangewezen als enige gebied in Leusden waar de gemeente windenergie wil ontwikkelen. Het voorstel kreeg 16 stemmen voor en 7 tegen. Er is nog geen besluit genomen om windturbines te bouwen. Eerst zijn meer onderzoeken nodig. 

Waarom dit gebied?

Leusden wil bijdragen aan de opwek van duurzame stroom. De gemeente kiest voor een gebied langs de snelweg, zodat andere delen van het buitengebied zoveel mogelijk worden ontzien. Door het project zelf voor te bereiden, wil de gemeente invloed houden op de plannen en op de manier waarop inwoners worden betrokken.

Wat wordt onderzocht?

De gemeente onderzoekt of windturbines hier mogelijk zijn en wat de gevolgen kunnen zijn. Het gaat bijvoorbeeld om geluid, gezondheid, veiligheid, natuur en landschap. Ook wordt onderzocht wat technisch en financieel mogelijk is.

Een deel van het gebied ligt in het Natuurnetwerk Nederland (NNN). Dit is een netwerk van beschermde natuurgebieden. Daarom is extra onderzoek naar de natuur nodig. De provincie Utrecht moet beoordelen of windenergie in dit gebied mogelijk is. Het staat nog niet vast of er windturbines komen. Ook het aantal en de precieze plaatsen zijn nog niet bepaald.

Wat betekent dit voor omwonenden?

De gemeente heeft de afgelopen periode met inwoners en andere betrokkenen gesproken. Hun vragen en zorgen worden meegenomen bij de voorbereiding van het vervolg. Hiervoor stelt de gemeente een communicatie- en participatieplan op. Daarin staat hoe inwoners, bedrijven en organisaties worden geïnformeerd en kunnen meedenken, welke keuzes nog openstaan en hoe de gemeente laat weten wat zij met reacties doet. Het plan beschrijft ook hoe mensen die vlak over de gemeentegrens wonen worden betrokken. 

Hoe gaat het verder?

Met het raadsbesluit kan de gemeente verder met de voorbereiding van de onderzoeken en de uitwerking van het project. Een belangrijke volgende stap is de beoordeling door de provincie Utrecht of windenergie in dit natuurgebied mogelijk is. De gemeente verwacht hierover in 2027 meer duidelijkheid. 

Als uit de onderzoeken blijkt dat het project niet kan doorgaan, of als aanpassing van de vastgestelde kaders nodig is, wordt de gemeenteraad opnieuw betrokken. De wethouder heeft toegezegd sowieso terug te komen rond de zomer van 2027 en de raad informeren over alle vorderingen de stand van zaken zodat de raad de gelegenheid heeft bij te sturen.

Ook krijgen inwoners en andere belanghebbenden informatie over de vervolgstappen en de mogelijkheden om mee te denken.

Meer informatie over het project en het raadsbesluit.